Blog

W życiu też czasem trzeba odpuścić

Nie tylko ludziom trzeba odpuszczać. W zasadzie to sądzę, że w życiu, na różnych etapach, trzeba zwyczajnie puścić wszystko, co nas ciągnie w dół lub trzyma w miejscu. Nie jest to zbyt popularna teza w erze sukcesu, w której zakłada się, że wystarczy bardzo czegoś chcieć, napisać to na kartce przyczepionej do lodówki i dużo pracować, by się udało. Niestety, nawet jeśli dasz z siebie 150% nie masz pewności, że się uda. Dlaczego? Bo poza Twoimi chęciami jest jeszcze mnóstwo innych czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Zmienne, na które nie masz wpływu, choćbyś bardzo chciał. Pokolenie propagandy sukcesu rzadko dopuszcza do siebie myśl, że w życiu zwyczajnie może coś nie wyjść lub nie pójść po naszej myśli. Sądzę, że ten pogląd dość wyrazie podważa rok 2020 i pandemia, która praktycznie z dnia na dzień zmieniła wszystko.

Nauka odpuszczania w życiu rzeczy, których zbyt kurczowo się trzymamy jest jedną z najważniejszych nauk, które musisz podjąć w życiu. Jeśli w tym momencie toczysz w głowie batalię zastanawiając się nad moimi słowami, to spróbuję się w nią zaangażować. Skupię się jednak tym razem nie na ludziach, a na biznesie.

Tworząc swój biznes lub konstruując produkt czy usługę mamy w głowie jakąś konkretną wizję, którą chcemy wdrożyć. Obieramy cel, do którego zmierzamy krok po kroku. W trakcie jednak okazuje się, że nasz innowacyjny, wydawałoby się, produkt jest już dostępny na rynku, bo jakaś firma zaczęła importować go z innego kraju. Okazuje się, że ma więcej funkcjonalności, niż te, które zakładałeś, a cena, którą proponuje dystrybutor, Tobie nie pozwoliłaby nawet pokryć kosztów uzyskania produktu. Jeśli mimo dość jasnych sygnałów, że Twój nowy produkt czy usługa nie będzie miała szansy na sukces, nadal będziesz trzymała się pierwotnego planu, prawdopodobnie jesteś skazana na porażkę. W punkcie, w którym zmienna wpływa na dalszą drogę projektu powinnaś zastanowić się nad całkowitym przekształceniem projektu lub wykorzystaniem dotychczasowej pracy do innego biznesu. W skrajnym przypadku może to nawet oznaczać porzucenie projektu i rozpoczęcie kolejnej drogi. Twoja decyzja o tym, by odpuścić pierwotną wersję zminimalizuje ryzyko utraty cennego czasu. Zbyt pewne trzymanie się celu i początkowego założenia to trochę jak kupienie butów o rozmiar za małych, bo bardzo nam się podobały. Męczymy się, próbujemy je rozciągnąć, rozchodzić, jednak za każdym razem kończymy z otarciem, odciskiem czy bąblem, mimo że nie zaszliśmy za daleko.

Elastyczność jest tak samo ważna w życiu i biznesie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo odpuścić coś, co było naszym marzeniem lub zrezygnować z pracy, która była naszą pasją. Jednak bez racjonalnego podejścia do danej sytuacji trudno będzie Wam utrzymać się na rynku. Nie traktujcie każdego elementu waszej codzienności jako nieodłącznej części Waszego ja. Pamiętajcie, że nie chodzi o cierpienie i porzucenie tego co nas uszczęśliwia. Ważne, by zauważyć moment, w którym okazuje się, że ponosicie o wiele więcej strat zarówno emocjonalnych, jak i finansowych lub tracicie czas na zbędne nerwy. Zawsze będę zwolennikiem walki i ciężkiej pracy prowadzącej do osiągnięcia celu, ale jednocześnie mocnego stąpania po ziemi.

W życiu ważne jest czasem, by odpuścić i zrobić miejsce na kolejne dobre rzeczy. Na kolejny biznes, a może na ten sam biznes w innej odsłonie. Na nowych ludzi i nowe doświadczenia.

Pamiętaj, że to wszystko, to tylko składowe Twojego życia. Nie rezygnuj z własnego szczęścia, by zrobić na przekór innym lub próbować coś komuś udowodnić. Skup się na sobie i ciągłym kształtowaniu swojego życia w sposób, który da Ci jak najwięcej radości.

Marta Wójcik