Blog

Praca marzeń – fakt czy mit?

Czy Ty też marzysz o pracy, która będzie dawać spełnienie, rozwój, poczucie bezpieczeństwa, dobre pieniądze i praktycznie nigdy nie będzie Cię nudzić? Przydałoby się też, żeby była blisko domu, miała nienormowane godziny pracy, nie wymagała nadgodzin, a szef niósł ze sobą nieustannie motywacje i wspierał na każdym kroku. Ważne też, by dawała wolność w podejmowaniu decyzji i pole do kreatywności. Liczy się też oczywiście zgrany zespół i wciąż nowe wyzwania, a może wręcz przeciwnie – powtarzalne zadania? Chcesz czuć się doceniany i wierzyć, że dzięki Twojemu działaniu świat lub chociaż życie innych ludzi staje się łatwiejsze bądź przyjemniejsze?

Muszę Cię rozczarować. Nawet w najlepszej na świecie pracy z pasji w końcu pojawi się rzeczywistość. Okaże się, że ciekawe zadanie trzeba na koniec zaraportować, co nie jest Twoją najmocniejszą stroną lub do zespołu dołączy osoba, która Cię irytuje. Firma zmieni siedzibę, a nawet kreatywne zadania przestaną być tak ciekawe, ponieważ wciąż i wciąż trzeba je powtarzać. I wiesz co? Nie ma w tym nic złego. To normalne. To życie. Nie jesteś w stanie cały czas robić tylko tego, co sprawia Ci przyjemność, bo przecież komu sprawia przyjemność, np. płacenie podatków? Jeśli znajdziesz pracę, w której przez 20% czasu będziesz mógł czuć satysfakcję to będziesz wielkim szczęściarzem. Z 8 godzin dziennie to ponad 1,5 godziny. Do tego dodaj przerwę na posiłek jakieś 30 minut – czyli już wspaniałe 2 godziny każdego dnia. Może mówię o tym lekko z przymrużeniem oka, ale z reguły wyznaję zasadę, że by być szczęśliwym wystarczy znaleźć szczęście każdego dnia chociaż przez chwilę i wtedy można być człowiekiem, który jest szczęśliwy AŻ codziennie. Według mnie jest to podejście pełne realizmu, bo to, że staniesz się słynnym fotografem z pasji nie znaczy, że będziesz lubił deadline’y, dalekie dojazdy do pracy w czy sprawy formalne, jak umowy czy wyceny. Szukaj więc pracy z pasji lub pracy związanej z Twoimi talentami, zdolnościami bądź wartościami.

By ustalić, co zbliży Cię w wykonywanym zawodzie do idealnej wizji przekroczenia 20% szczęścia na dzień (a może dojścia nawet do 50), musisz spriorytetyzować swoje wartości. Co to znaczy? Ustalić, jakie cechy w danej pracy, firmie i zawodzie będą dla Ciebie najistotniejsze. By rozjaśnić to, o czym piszę podam Ci kilka przykładów. Czy ważniejsze jest dla Ciebie poczucie bezpieczeństwa, a może bardziej cenisz sobie ryzyko i zmienność? Lubisz dojść do perfekcji w jednej dziedzinie, a może wolisz maksymalnie różnicować zadania? Chcesz tworzyć coś od zera, a może udoskonalić już istniejący produkt? Może zależy Ci na pracy wśród ludzi, a może wolisz ciszę i spokój? Praca marzeń to zupełnie inny zawód dla każdego z nas. Nie ma tutaj podziału na lepsze i gorsze, ale po prostu na te, w których się odnajdziemy i na te, które zupełnie do nas nie pasują. Może dokładnie wiesz, że chcesz być fotografem, ale decyzja jakim to już zupełnie inna ścieżka rozwoju zawodowego. Może chcesz być fotografem okolicznościowym, może biznesowym, pracować w studiu lub w modelingu, tworzyć reportaże, fotografować podróże czy może tworzyć sztukę poprzez zdjęcia? Wszystko zależy od Ciebie i ścieżka, którą wybierzesz podążając za własną pasją może być różna dla ludzi, których łączy pasja, ale dzielą wartości czy priorytety.

Być może nie masz pojęcia, co jest właściwie najistotniejsze dla Ciebie lub pasja nie wydaje się taka oczywista, a może nawet nie chcesz jej łączyć z zarobkami. To też jest dobry wybór i najważniejsze – Twój wybór. Moją pasją jest taniec i nadal tańczę i biorę udział w różnych projektach, ale nie jest to moje źródło utrzymania. Dlaczego? Bo w pewnym momencie tańca było w moim życiu tak dużo, że zaczął mnie męczyć. Chciałam zrównoważyć w codzienności to, co robię dla pasji i to, co jest moim źródłem utrzymania. Tak jednak było w moim przypadku, a w Twoim może się sprawdzić coś kompletnie innego.

Jeśli nadal szukasz, może dobrym sposobem będzie zrobienie Testu Galuppa – ocena Twoich talentów / kompetencji / cech, które są najmocniejsze. A może spotkanie z doradcą zawodowym? Może jeszcze łatwiej będzie próbować różnych zawodów do czasu, aż znajdziesz coś co sprawia Ci radość? Jeśli jest coś, co daje Ci satysfakcję i sprawia przyjemność zastanów się jak możesz to zmonetyzować i może właśnie w ten sposób osiągniesz to, czego pragniesz, czymkolwiek by to nie było. Czasy, w których trzymamy się pierwszej pracy już dawno minęły. Teraz szukamy „pracy marzeń”, czyli takiej, która pozwoli nam codziennie osiągać jak najwięcej tego, co się dla nas liczy.

Marta Wójcik