Blog

…Gdy chcesz być wielki, a jesteś mały…

Niektórzy potrafią mówić o równości, bo tak czują. Inni mówiąc o równości od razu stawiają siebie w pozycji dominującej w zakresie płci, narodowości, wyznania, majątku, orientacji seksualnej, koloru skóry, poglądów politycznych i tak naprawdę wszystkiego, co pozwala im stawiać siebie na piedestale.

Ten piedestał stał się dla nich niezbędny, gdyż na co dzień czują się tak mali, niepewni i słabi, że boją się, że bez niego znikną. I prawie wszyscy mają rację. Bo najpierw trzeba nauczyć się myśleć samodzielnie, a nie regularnie udostępniać wyjęte z kontekstu zdjęcia, filmiki na Facebooku czy Twitterze. Nie pomagajmy FAKE NEWSom, bo konkurencja, politycy (z każdej partii) zatrudniają firmy, które się w nich specjalizują, a my zwykli, mali ludzie robimy to, czego oni pragną: ZASIĘGI. Pamiętajcie, że największą nienawiść tworzą emocje, a nie „fakty”, które rzadko okazują się faktami. Dwa zdania wyjęte z kontekstu czy dziwna mina, bo ktoś akurat miał czkawkę, to nie dowód na niekompetencję, a dowód, że osoba, która powiela informację jest bezmyślna.

BĄDŹMY PONAD TO! Twórzmy własne przemyślenia i nie szufladkujmy ludzi niepodobnych od siebie tylko dlatego, że znamy jednego czy dwóch reprezentantów spośród milionów ludzi „innych” od nas. Oni są tak różni, jak nasz wujek czy ciocia, którego nie lubimy i zawsze nas irytuje, a jednak mamy wspólne geny. Uwaga – WSPÓLNE GENY, a nie jest taki jak TY i wcale nie myśli tak samo. To w takim razie co wspólnego będzie miał Polak o czarnym kolorze skóry z Kenijczykiem, skoro nigdy się nie widzieli i wychowywali w innych kulturach? Zdecydowanie mniej niż Ty z najmniej lubianą przez Ciebie osobą z rodziny.
By oceniać innych – ZACZNIJ OD SIEBIE. NIE SZUFLADKUJ – bo Ciebie zaszufladkują.

Żeby przeciwdziałać FAKE NEWSom od dziś mam zamiar usuwać wszystkich znajomych, którzy nie tworzą własnych treści, a udostępniają to, co im wpadnie akurat na tablicę Wiecie dlaczego? Bo mogę Interesują mnie wasze myśli, a nie wasze udostępnienia ideologicznej, politycznej i wyznaniowej propagandy mediów oraz agencji PR-owych. Doceniam jednak dzielenie się pięknymi przesłaniami, sztuką, osiągnięciami, wydarzeniami, miejscami i inspirującymi ludźmi. #stopnienawiści

Marta Wójcik