Blog

Czujesz, że Ci coś nie wyszło?

Większość z nas ma w swoim życiu sferę, w której czuje, że mu nie wyszło. Może owo poczucie jest związane z życiem prywatnym, zastygłą karierą, niedokończonym wykształceniem, niewykorzystaną pasją, nieakceptowaniem własnego wyglądu, biznesem, który nie wypalił. Nawet, gdy później uda nam się stanąć na nogi w danym obszarze naszego życia, owo przytłaczające wspomnienie pozostaje. Niestety, łatwiej zapamiętać jest to, co złe.

Zastanów się. Kiedy nic Cię nie boli, nie myślisz o tym, że jest dobrze i nie zwracasz uwagi na swój stan, bo wychodzisz z założenia, że tak powinno być. Jeśli jednak zaczyna się ból, jesteś w stanie często skupić się tylko na nim. Nigdy nie zapomnę ogromnego bólu, gdy wypadł mi dysk i nie mogłam się ruszyć. To doświadczenie wpłynęło na sposób, w jaki dbam teraz o siebie i zmieniło mój tryb życia i nawyki. Na pewno Ty też miałaś negatywne doświadczenie, które wpłynęło na zmianę w Tobie i na koniec przyniosło pozytywne skutki. Właśnie takie przełomowe momenty, które każą nam się zatrzymać, budują zmiany w nas i w naszym życiu. Ich pozytywne znaczenie dostrzeżesz tylko wtedy, gdy będziesz w stanie wyciągnąć z nich wnioski i przełożyć na rozwój.

Zbyt dużo ludzi żyje niespełnionymi marzeniami i poczuciem, że w życiu im coś nie wyszło. Skupiają się na przestrzeniach, w których nie czują spełnienia i nie są w stanie znaleźć w sobie odwagi, by marzenie zamienić na plan. Większość osób nie ma odwagi nawet podjąć decyzji co dalej. Myśl, że wybiorą złą drogę, a dotychczasowe niepowodzenia przytłaczają ich, wręcz paraliżują. Czekają więc biernie na kolejny etap lub odkładają w czasie decyzje, mając poczucie, że dopiero za jakiś czas ich życie wystartuje. Prawda jest taka, że żyjemy właśnie teraz, w tym momencie. Nie wczoraj i nie jutro, nie za dwa lata. Teraz.

Jeśli nie jesteś zadowolona z jakieś sfery życia, dopuść tę informację do siebie i spójrz prawdzie w oczy. Nie oszukuj sama siebie. Napisz na kartce to, co nie daje Ci satysfakcji w życiu. Określ plan, który pozwoli Ci to zmienić i zrób to. Będzie to od Ciebie wymagało wiele pracy i wielu wyrzeczeń. Nic w życiu nie przychodzi łatwo i lekko, bo wszystko ma swoją cenę, którą musisz zapłacić, jeśli zdecydujesz się na realizację konkretnego celu.

Warto też pamiętać, że zwalanie Twoich niepowodzeń i porażek na innych ludzi i na sytuacje, które Ci się zdarzają nic Ci nie daje. Nie jesteś już dzieckiem, tylko dorosłym człowiekiem w pełni odpowiedzialnym za własne decyzje i reakcje na elementy w rzeczywistości, na które nie masz wpływu. Pamiętaj, że ludzie, którzy czują się silni, nie boją się przyznać do własnych błędów i wziąć odpowiedzialność za życie, które wybrali.

Nie czekaj na jutro z decyzjami i weź odpowiedzialność za siebie po to, by w przyszłości nie potrafić wymienić strefy, w której Ci nie wyszło i zwyczajnie czuć się spełnioną i szczęśliwą.

Marta Wójcik